Kultuuriminister Indrek Saare ja Narva linnapea Tarmo Tammiste eestvedamisel toimus kolmapäeval, 20. septembril Eesti loomesektori esindajate visioonivisiit Narva. Ringkäigul osalesid ka Kreenholmi Manufaktuuri Rootsi omanikud ja mitmed suursaadikud Eestis. Delegatsiooni külaskäik oli jätk augusti lõpus toimunud visiidile Rootsi, kus kohtuti sealsete loomeettevõtjatega koostöö edendamiseks ja kontaktide vahetamiseks.
Kultuuriminister Indrek Saar selgitas, et nii nagu Rootsi visiidi puhul, oli ka seekord eesmärk kokku viia inimesed, kes soovivad loomevaldkonnas koostööd teha ning näevad suurt potentsiaali just Narvas. „Narval on potentsiaali mitte ainult Eesti, vaid ka laiemas kontekstis. Narva on Euroopa Liidu ja Venemaa piiril suurim linn, siin on põnev ajalugu ja väga huvitavad võimalused arhitektuuripärandi eksponeerimiseks ja kinnisvara arendamiseks,“ rääkis Saar. Ta lisas, et jutuks tuli nii riigi kui ka loomeettevõtjate visioon, milliste arendustega Narvas edasi minna, kohtuti Narva kolledži direktori Kristina Kallasega ning tutvuti Narva linna ja Kreenholmi Manufaktuuriga.
Narva linnapea Tarmo Tammiste sõnul on toimunud visiit väga hea näide riigi ja omavalitsuse ühistegevusest. „Tänan südamest korraldusmeeskonda. Narva saabus hulgaliselt inimesi, kes tõid endaga kaasa huvitavaid ideid linna tuleviku kujundamiseks ja samuti oli tore näha suurt diplomaatilise korpuse esindajate hulka, kes said piirilinna avastada või taasavastada,“ sõnas Tammiste.
Narva avastusretkel osales ka Kreenholmi Manufaktuuri Rootsi omanikud eesotsas mõjuka Rootsi ettevõtja Mats Gabrielssoniga, kelle sõnul oli visiit väga hea ja vajalik initsiatiiv, mis avab Narvale uusi võimalusi. „Selline uus algatus süstib uut optimismi ka „vanadele“ Narva investoritele ning sillutab teed uute leidmiseks. Tänasest veel industriaalsest Narvast peab saama postindustriaalne Narva. Kreenholmil on selles plaanis kanda üks võtmerolle,“ tõdes Gabrielsson.
Visiidil osalesid ka endine Rootsi rahandusminister Pär Nuder, Eesti idapoolseima linna arenguplaane tutvustasid lisaks kultuuriministrile Narva peaarhitekt Ivan Sergejev, tulevase Narva Loomelinnaku ning Vaba Lava etenduskunstide keskuse arhitekt Indrek Tiigi ja OÜ Narva Gate tegevjuht Jaanus Mikk. Lisaks rääkis endiste tööstusalade ümberkujundamisest ja selle rollist linnaosa arengus Põhja-Balti suurima loomemajanduse tõmbekeskuse Tallinna Telliskivi Loomelinnaku rajaja Jaanus Juss. Rahvusvahelise meedia ekspert Maris Hellrand aga analüüsis uue narratiivi vajalikkust Narva linna kuvandile ning Tallinn Music Weeki juht Helen Sildna avalikustas Narva linnafestivali plaanid 2018. aasta sügiseks.
Tänu Kreenholmi 160. aastapäeva juubelipidustustele sai delegatsioon osa ka Kreenholmi hoonetekompleksis tegutsevas Narva kunstiresidentuuris Narva päritolu ja hetkel Londonis tegutseva kunstniku Maria Kapajeva näitusest „Unistus on helge, veel ebaselge“ ning Narva päritolu džässminimalismi meistri Oleg Pissarenko kontserdist.
Narva visiidi programm sündis koostöös Kultuuriministeeriumi, Narva linna, Tartu Ülikooli Narva Kolledži, Narva Loomelinnaku, Vaba Lava, Tallinn Music Weekiga. Ettevõtmist toetas Integratsiooni Sihtasutus.
Vaata ka fotograaf Tõnu Tunneli jäädvustatud visiidi galeriid.