TMW Jutud | Tallinn Music Week

TMW Jutud

TMW tasuta avalikud vestlused loovad areeni, kus ideed ja ideoloogiad omavahel sõbralikult ja julgelt põrkuvad.

 

 

TMW 2021 Jutud kuulutatakse välja 2021. aasta kevadel. Seni vaata, mida pakkus 2020. aasta.

***

Võtame luubi alla noore popipõlvkonna depressioonitööstuse, otsime piire kultuurilise laenu, tribuudi ja omastamise vahel ning uurime, kuidas muusikaajalugu digitaristu ja plokiahela abil massidesse viia nii, et seda autoritelt ära ei võetaks. Lisaks osaleme Laagna kogukonnaaias Eesti venekeelse elanikkonna väljakutseid uuriva dokkfilmi seansil ja avalikul arutelul filmi tegijatega.

N, 27.08 16.30–17.30 
Kadunud muusikat otsimas (eesti keeles)
Terminal Records & Bar (Telliskivi 60/2):

Oma digikultuuri üle uhkust tundvas e-Eestis on endiselt olukord, kus väga suur osa meie muusikalisest pärandist on ligipääsetav ainult füüsilisel kujul ning eeldab arhiivides ja fonoteekides leiduvate ainueksemplaride kurnamist. Ometi on olukorra parandamiseks vajalik digitaristu olemas ja uue muusika puhul aktiivselt kasutuses. Kas on aeg kogu Eesti muusikaajalugu Spotify’sse laadida? Kas uuenduste tuules peaks ka autoritasude kogumise ja jaotamise näiteks plokiahelat kasutades ümber tegema? Kas raha peaks jagama populaarsuse alusel nagu seni või tuleks igale loojale kõik teenitud euro ja sendid välja maksta? Kuidas anda rahvale tagasi tema muusika nii et seda autoritelt ära ei võeta?

Moderaator: Jüri Muttika, ETV
Panelistid:
Vaiko Eplik, muusik ja EAÜ juhatuse esimees
Kärt Nemvalts, Justiitsministeeriumi nõunik
Martin Adamsoo, digikultuuri teema-aasta projektijuht
Virgo Sillamaa, Music Estonia juht

R, 28.08 17.00–18.00 
Laen või vargus? Kultuurilise omastamise kelmid ja pühakud (inglise keeles)
Terminal Records & Bar (Telliskivi 60/2)

Viimaste aastakümnete jooksul on popiplaneedi orbiit olulisel määral muutunud ja uus kultuur keerleb varasematest erinevate väärtushinnangute ümber. Ka pöörlemise telg on teisenenud ja hetkel defineerivad seda näiteks #MeToo ja #BlackLivesMatter. Nende mõjul annab üha enam tooni ka kultuuri(line) tühistamine. Popmuusika võimukeskustes on juba ammu peetud tuliseid debatte selle üle, kus lõpeb tribuut ja algab omastamine ning mis eristab kultuurilist laenu vargusest. Kohalike skenedeni jõudmisel võib osa sellest vaimsest lähetusest kaduma minna. Lühikeses perspektiivis annab see artistidele vabad käed ja teeb nende elu justkui lihtsamaks. Pikas perspektiivis võib aga omas mullis müttamine sulgeda igaveseks uksed suurde muusikamaailma. Kuidas oma kultuurilist silmaringi avardades ja väljendusvahendeid valides saavutada avastaja mitte kolonisti roll?

Panelistid:
YASMYN, muusik
Lauri Pihlap, muusik
Linda Kaljundi,  EKA kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi kultuuriajaloo professor
Ingrid Kohtla, TMW pressisuhete ja kommunikatsiooni juht

L, 29.08 17.30–18.30 
Noore popipõlvkonna depressioonitööstus (eesti keeles)
Terminal Records & Bar (Telliskivi 60/2)

Ellu on astumas maailma ajaloo suurim põlvkond, kes on ka kõige enam teineteise eluilmadega lõimunud põlvkond. Ehk oli interneti mõjul toimunud suur kultuuriline ühtlustumine vajalik, et olla valmis koostööks neile pärandatud suurte mitmetahuliste probleemidega rinda pistmisel nagu näiteks globaalsed pandeemiad. Edukatest PISA-testidest noorusea depressioonini, kliimaärevusest digiutoopiateni – kuidas teha nii, et õnn ja rõõm saavutuste varjus ära ei närtsiks? Kuidas kampaaniad nagu Suurim Julgus aitavad küberkiusu probleemi märgata ja vähendada? Kas viimasel kümnendil esile kerkinud trend vaimse tervise muresid avalikult jagada on toonud noorte popmuusika peavoolu kaasa kurbuse fetiši? Uus globaalne generatsioon on sild mineviku ja tuleviku vahel. Kui palju nad jaksavad kanda ja kas ühiskond oskab neid murrangulistel aegadel tundmatuks tulevikuks ette valmistada?

Panelistid:
Katrin Isotamm, Telia Eesti kommunikatsioonijuht
Ede Schank-Tamkivi, antopoloog
Neit-Eerik Nestor, plaadifirma LAGI
Natalia Wójcik (FREMEN). muusik

P, 30.08 19.30–20.30
LasnaKino: “14 käänet”: avalik arutelu ja linastus 
Laagna kogukonnaaed (Võru 11)

Osana TMW pühapäevasest Lasnamäe programmist linastub Laagna kogukonnaaias Eesti venekeelsete laste ja nende vanemate väljakutseid uuriva dokkfilm „14 käänet“. Linastusele eelneb eesti ja vene keeles avalik arutelu, milles osalevad filmi režissöör Marianna Kaat ja osatäitjad.

TMW Lasnamäe programm saab teoks koostöös Lasnamäe elanike ühendusega MTÜ Lasnaidee. LasnaKino üritust toetab Briti Nõukogu.