Kunst | Tallinn Music Week

Kunst

Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus (EKKAK) kureeritud galerituur Tallinna Neljapäeva ning näitused üle linna.

TMW 2021 kunstiprogramm kuulutatakse välja 2021. aasta kevadel. Seni vaata, mida pakkus 2020. aasta.

***

TMW 2020 kunstiprogramm on iseäranis mahukas ja mitmekülgne. Lisaks traditsioonilisele Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse kureeritud kogu linna katvale Tallinna Neljapäeva galeriituurile saab Noblessneris nautida EKA tudengite valgusinstallatsioone ja ujuvkail asuvat Kai keskuse suveprojekti „Interauraalne kontuur I”. Telliskivi Loomelinnakus on avatud nii välinäitus kui ka mitmed näitused Fotografiska Tallinnas. Viimases avab festivali eel uksed ka esimene ametlik Muumimuuseumi pop-up pood Eestis.

Tallinna Neljapäev
N, 27.08 17.00–21.00
Erinevad galeriid

Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus (EKKAK) korraldab TMW festivali raames 27. augustil spetsiaalse programmi ja pikendatud avamisaegadega galeriiõhtu Tallinna Neljapäev, millest võtavad osa Kai kunstikeskus, Temnikova & Kasela galerii, EKA Galerii, Juhan Kuusi Dokfoto Keskus, Positiiv galerii, Okapi galerii, Haus galerii ja Vaal galerii. Galeriiõhtul näeb eriilmelistel näitustel nii Eesti kui ka rahvusvaheliste kunstnike värsket loomingut. Galeriides toimuvad õhtu jooksul näitusetuurid ning on võimalik tutvuda galeristide ja kunstnikega.

Galeriide vahel liikumiseks tuleb appi tellitud buss. Bussi kohtade täitmine toimub iga väljumiskoha juures “kes ees, see mees” põhimõttel.

17.00 Kai kunstikeskus (Peetri 12)
Kris Lemsalu Malone &amp Kyp Malone Lemsalu „Love Song Sing Along (Once Again With Feeling!)“

Kai kunstikeskuse näitusel saab näha Kris Lemsalu Malone & Kyp Malone Lemsalu uusi ja varem eksponeerimata teoseid ning tänavu Berliini mainekas kunstikeskuses KW Institute for Contemporary Art näidatud suuremahulist installatsiooni mis pandeemia puhkemise tõttu oli avatud vaid kaks nädalat. „Love Song Sing Along (Once Again With Feeling!)“ on Berliini näituse uus tulemine ning ühtlasi Kai keskuse esimene kriisijärgne väljapanek. Arhetüüpsete Aadama ja Eeva rolli astunud kunstnikud on ette võtnud uue maailma loomismüüdi, kus leiavad kesksete tegelastena koha luik, jänes ja jaaguar.

Kris Lemsalu portfoolios on kõrgelt tunnustatud projekte Eesti esindamisest Veneetsia biennaalil kuni soolonäitusteni maailma tippgaleriides. Kunstnik ja muusik Kyp Malone on tuntud eeskätt Brooklyni grupi TV On The Radio liikmena. Tänavu on ta oma muusikaga toetanud nii USA tsiviilrahutuste laines loodud kogukonna-algatusi kui ka pandeemias kannatanud väikesi kultuuriorganisatsioone.

Tallinna Neljapäeval tutvustab näitust Kai kunstikeskuse programmikoordinaator Triin Metsla.

17.20 Temnikova & Kasela galerii (Peetri 12)
Kaido Ole „Kõik koos“

Kaido Ole isikunäitus koosneb kolmest uuest teosest ja kolmest monumentaalmaalist, mida on varem eksponeeritud kunstniku isikunäitusel Läti Rahvuslikus Kunstimuuseumis Riias 2019. aastal. Maaliseerias kujutab Ole end muuseumis tööriietes panemas kokku näitust, kuhu on kaasatud tema Eesti kolleegide, rahvusvaheliste kunstnike ja kaasaegsete klassikute tööd. Koos varasemast loomingust tuttavate väljamõeldud tegelastega astub Ole maalidel üles kunstniku, kuraatori, installeerija ja muuseumidirektori rollides.

Tallinna Neljapäeval tutvustab näitust Temnikova & Kasela galerii galerist Lilian Hiob.

18.00 EKA galerii (Põhja puiestee 7)
Rahvusvaheline grupinäitus „Sarnasus kontakti kaudu. Graafika grammatika“

Näituse uurimuse keskmes on graafika kui protsess, mida hoiavad käigus kontaktid vormide ja vastuvormide vahel ning nendest kohtumistest sündiv sarnasuse pinge. Näitusetegijaid ei huvita sedavõrd tekkinud konkreetne kujutis paberil, tõmmis, kujund, maneer, vaid graafika võime tutvustada uut ruumi, mis tekib matriitsi ja multiplitseeritavuse vahel. Pööratakse tähelepanu vormidele ja nende paljunemisele erinevate lausungite kaudu ning graafilise aktiviteedi avaldumisele post-distsiplinaarsel ajastul. Näitusel esinevad kunstnikud Euroopast ja Ameerikast.

Tallinna Neljapäeval tutvustavad näitust kuraatorid Liina Siib ja Maria Erikson EKA graafika osakonnast.

18.30 Juhan Kuusi Dokfoto Keskus (Telliskivi 60a)
Grupinäitus „Väljavaade – 40 aastat tänavafotograafiat Eestis“

Juhan Kuusi Dokfoto Keskuses on avatud esmakordselt Eestis kohaliku tänavafotograafia ülevaatenäitus. Mahukal fotonäitusel näeb tabavaid hetki, juhuslikke situatsioone ja humoorikaid momente nii legendaarsetelt meistritelt kui ka veel avastamata autoritelt. Näitusel on üleval üle 90 teose 40 autorilt ja selle kuraatorid on Airi Leon, Kristel Aimee Laur, Tanel Verk ja Toomas Järvet. Tallinna Neljapäeva ajal on galeriis kohal vähemalt üks näituse kuraatoritest ja vähemalt üks näitusel osalevatest kunstnikest.

19.00 Galerii Positiiv (Roo 21a)
Kristel Schwede & Kadri Pettai „Silmab“

Galerii Positiiv akendel avatud Kristel Schwede ja Kadri Pettai duonäitus heidab pilgu äärelinna maailma, kus igal majal on rääkida nii mitu lugu, kui palju seal on olnud elanikke. Kristel Schwede on pildistanud maju, tänavaid ja majade vahele jäävaid hoovialasid, mis täisvärviliseks töödelduna mõjuvad romaani illustratsioonidena. Majadele ja hoovidele sekundeerivad Kadri Pettai dramaatiliste varjudega taimefotod, lisades humoorikat põnevust. Tallinna Neljapäeval on kohal mõlemad kunstnikud.


19.30 Okapi galerii (Niguliste 2)
Pop-up kunstimüügipäev

Okapi galeriis toimub pop-up kunstimüügipäev. Galeriis on väljas valik kaasaegsete foto- ja graafikakunstnike teosed, mida on võimalik soovi korral galeriist soetada.

Tallinna Neljapäeva puhul mängib galeriis muusikat DJ Tarrvi Laamann ja kohal on mitmed kunstnikud.

Okapi galerii

20.00 Haus galerii (Uus 17)
Vano Allsalu „Loodusest“ / Elvi Rangell „Elu on hea“ / Elina Laurinen „Värvi võlud“

Hausis saab galeriiõhtul näha kolme näitust. Galerii ülemisel korrusel on väljas Vano Allsalu isikunäitus „Loodusest“ ja alumisel korrusel ootavad külastajaid Elvi Rangelli väljapanek „Elu on hea“ ja Elina Laurineni „Värvi võlud“.

Tallinna Neljapäeval tutvustab näitusi Hausi galerist Piia Ausman.

20.45 Vaal galerii (Tartu maantee 80L)
Piret Karro & Laura Põld „Ajan nahka“

Vaal galeriis on väljas Laura Põllu joonistused ja installatsioon ning Piret Karro luule ja lühiproosa. „jess, kedagi pole köögis, uus vaade, / uus seltskond, uus kodukord, korista, ära korista, / kas sul pardlit on, mul polegi palju mööblit vaja“. Tallinna Neljapäeval toimub näituse avamisüritus.

***

Valgusinstallatsioonid
R, 28.08–P, 30.08
Noblessneri sadamalinnak, linnaväljaku ja sadama akvatooriumi piirkond

EKA tudengite valgusinstallatsioonid Noblessneris pakuvad festival aegu Krusensterni väljaku, Kai kunstikeskuse, PROTO avastustehase ja Valukoja vahelisel alal silmailu ja mõtteainet õhtustele kultuurinautijatele. Installatsioonide asupaigad leiab voldiku vahel olevalt kaardilt.

Marianne Jõgi: „Interauraalne kontuur I“
R, 28.08–P, 30.08, 12-18
Kai kunstikeskuse ees jahisadamas (Peetri 12)

Noblessneri jahisadama alal saab näha ja kogeda Kai kunstikeskuse suveprojekti, Marianne Jõgi teost „Interauraalne kontuur I”, mis loob lõõgastumist ja uute teadmiste omandamist soodustava keskkonna. Merelainetel loksuvat püstkoda saadab helilooja Ülo Kriguli teos „Vesi ise“.

Raul Meel: „Tõde ja õigus: vanad“
3.07–P, 30.08
Telliskivi Creative City Outdoor Gallery (Telliskivi 60a)

TMW ajal on Telliskivi Loomelinnaku Väligaleriis avatud Eesti avangardkunstniku Raul Meele näitus „Tõde ja õigus: vanad“, millel eksponeeritavas graafilises albumis käsitleb autor Tammsaare kirjandusklassikat. Näituse nautimiseks ei ole tarvilik Tammsaare teosega tuttav olla või eesti keelt mõista – arusaam tekib ka pealiskaudsemal vaatlusel. Näituse kujundus kõneleb vaikusest, seades külastaja sisemaailma ja väliskeskkonna mõnevõrra vastuollu ning tõugates küsima nähtu tähenduse üle.

Muumide pop-up pood ja fotonäitused
18.08–P, 30.08
Fotografiska Tallinn (Telliskivi 60a – 8)

18.–30. augustil avab Fotografiskas esmakordselt Eestis ametliku Muumimuuseumi pop-up kaupluse Tampere Muumimuuseum koos Tampere Talo poega. Poes pakutav tõstab esile Tove Janssoni originaalteoseid sisaldavat Muumimuuseumi väljapanekut ning müüki tuleb hulk tooteid, mida pole võimalik soetada kusagil mujal, sealhulgas plakateid, postkaare, tasse, teed ja šokolaadi.

Telliskivis Fotografiska Tallinnas on TMW ajal avatud ka neli fotokunstinäitust: tuntud Kanada muusiku Bryan Adamsi näitus „Päevavalgel“, Lina Iris Viktori „Tume testament“,Sebastião Salgado „Kuld“ ja Ignas Pavliukevičiuse „Veekindel süda“.

Fotografiska külastus TMW ajal on festivalipassi ja PRO passi omanikele soodustingimustel. Lisainfo kohapeal.

Audiovisuaalne kogemusrännak Nordic Escapes Lounge
26.8 algusega kell 17/18/19/20/21/22
27.08 algusega kell 17/18/19/20/21/22
28.08 algusega kell 17/18/19/20/21/22
KinoMaja baar ja lava (Uus tn 3)

Nordic Escapes Lounge on Kristjan Järvi loodud ainulaadne kogemusrännak. Sind tervitavad lahked võõrustajad, kes pakkudes Nordic Escapes tervitusjooki ja valikmenüü̈ põgenemisvarustusega. Kui oled valmis, sisened Sa Nescapes vibratsioonikambrisse – leiad end soojas kumas, ümbritsetuna helidest ja võngetest. Kui oled end mugavalt sisse seadnud ole meeliavardavaks rännuks valmis. Oled just astunud filmi, reaalsusesse, mille peategelaseks oled Sina.

Glowing Bulbs’i poolt loodud visuaal koos Kristjan Järvi kureeritud Nordic Escapes playlistiga saadavad Sind 45 min pikkusele rännakule. Nordic Escapes muusikavalikusse kuulub muusika Kristjan Järvi samanimeliselt uuelt albumilt, lisaks Robert Kochi, Max Richteri, Arvo Pärdi, Kerli, Billie Eilishi, Mick Pedaja jt muusikat.

Lounge on avatud 26.-28. august 2020 kell 16.00 kuni hilisõhtuni välja. Iga Nescapes’i rännak algab täistunnil alates kella 17-st kella 22-ni. Päevas on 5 seanssi. Kõik, kes soovivad rahulikult koos tervitusjookidega oma esimest rännakut alustada, tulge veidi enne täistundi. Piletid sündmusele Piletilevist või kohapealt.

Korraldajad Sunbeam Productions, Full House Agency