Tallinn Music Week tõi kolme aasta vältel Tallinna üle 10 000 väliskülaliste ööbimise | Tallinn Music Week

Tallinn Music Week tõi kolme aasta vältel Tallinna üle 10 000 väliskülaliste ööbimise

Tallinn Music Week (TMW) lõpetas edukalt kolmeaastase projektiperioodi Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusega (EAS). EAS toetas igal kevadel Tallinnas toimuvat uue muusika ja linnakultuuri festivali kolme toimumisaasta jooksul (2017, 2018, 2019) kokku 200 000 euroga. Toetuse eesmärgiks oli tõsta läbi festivali Eesti riigi tuntust maailmas ja tuua Eestisse arvukalt väliskülalisi. Toetust kaasrahastas Euroopa Regionaalarengu Fond.

TMW ületas esialgseid prognoose, suurendades väliskülaliste korduvkülastuste hulka ja ööbimiste arvu ning viies huvilisteni oodatust rohkem positiivseid sõnumeid Eesti kohta.

EASi toetus TMW kolme festivaliaasta (2017, 2018, 2019) peale oli 200 000 eurot, mis moodustas kolme aasta peale jaotatuna ligikaudu 12% eelarvest. Toetust kasutati peamiselt festivali tutvustava välisturunduse kulude katteks, sealhulgas välisajakirjanike kutsumiseks ning väliskülaliste vastuvõttude ja rahvusvaheliste kontaktürituste korraldamiseks.

TMW ületas taotluses kirjeldatud prognoose, tuues Eestisse kolme aasta jooksul 5105 väliskülalist, kes veetsid siinsetes majutusasutustes kokku 10370 ööd ning kelle teenindamisse kaasati 69 Eesti ettevõtet. TMW pressisuhtluse tulemusena on viimase kolme aasta jooksul tutvustatud Eestit kui atraktiivset reisisihtkohta kokku 565 rahvusvahelises kajastuses. Vastavalt 2018. aastal Eesti Konjunktuuriinstituudi poolt läbi viidud mõju-uuringule kulutas TMW-l osalenud väliskülaline Tallinnas keskmiselt 434,3 eurot, mis teeb 5105 külalise kohta kolme aasta peale ligi 2,22  miljonit eurot lisatulu, peamiselt Tallinna majutus- ja toitlustusettevõtetele.

Telliskivi loomelinnak ja kvartal. Foto: Kaupo Kalda

TMW strateegiline partner muusikavaldkonnas on Eesti muusikaettevõtete esindusorganisatsioon ja muusikatööstuse arenduskeskus Music Estonia. Tänu TMW ja Music Estonia kuulumisele Euroopa talendivahetuse võrgustikku ETEP pääseb igal aastal Hollandis toimuvale Euroopa mõjukaimale esitlusfestivalile Eurosonic esinema vähemalt kaks Eesti artisti. 2016. aastal TMW, Music Estonia ja lauluvõistluse Eesti Laul koostööna käivitatud laulukirjutajate laager on edendanud Eesti ja rahvusvaheliste artistide ning produtsentide koostööd, luues soodsa pinnase rahvusvahelist publikut kõnetavate lugude valmimiseks. TMW ja Music Estonia partnerluses aastail 2016–2019 toimunud Soome ja Eesti ühise Jaapani turule suunatud ekspordiprojekti Finest Sounds raames on Jaapanis tutvustatud Eesti artiste ning toodud Eestisse sealse muusikavaldkonna professionaale.

Viimaste aastate jooksul TMW-il esinenud Eesti artistide riigipiire ületavatest saavutustest väärivad esile tõstmist Mari Kalkuni, Maarja Nuudi ja 2014. aastal TMWil oma debüüdi teinud Trad.Attack!i esinemised maailmamuusika tähtsündmustel WOMEX ja WOMAD ning kontserdituurid üle maailma. Duo Maarja Nuut & Ruum sõlmis mullu lepingu TMW koostööpartnerist Briti plaadifirmaga 130701 ning Mari Kalkuni autoriplaat “Ilmamõtsan” jõudis Briti ajalehe Guardian 2018. aasta parimate maailmamuusika albumite edetabelisse. Mart Avi on lisaks välisesinemistele Euroopast Kaug-Idani pälvinud kajastust mõjukates muusikaväljaanetes (MOJO, Wire, the Quietus). I Wear* Experiment on tuuritanud lisaks Euroopale ka Hiinas, Lõuna-Koreas ja Singapuris ning NOËP on muuhulgas esinenud põhjanaabrite suurfestivalil Flow ning jõudnud edetabelitesse Prantsusmaast Kanadani. Erki Pärnoja on esinenud lisaks  esitlusfestivalidele ka põhjanaabrite ja Ühendkunigriigi suurimatel džässifestivalidel ning USA plaadimärgiga Wharf Cat lepingu sõlminud Holy Motors on muuhulgas üles astunud maailma suurimal esitlusfestivalil SXSW. Kadri Voorandi erinevate projektide looming on kõlanud olulistel festivalidel Euroopast USAni ning tema ühisalbum Mihkel Mälgandiga ilmub suure Saksamaa plaadimärgi ACT alt.

Eelkirjeldatud Eesti artistid on vaid osad viimaste aastate jooksul TMW festivalil esinenutest, kelle saavutused on suurendanud välisriikide muusikaprofessionaalide huvi Eesti kui põneva ja areneva turu vastu, edendades omakorda siinse muusikavaldkonna rahvusvahelist kontaktiloomet. Tõhusat talendi avastamise platvormi on pakutud ka siseturul – mitmed Eesti muusikafestivalid ja klubiüritused, sealhulgas Jazzkaar, Intsikurmu, Manka Boutique Pop Festival, Station Narva ja Mägede Hääl, on kutsunud Eestisse tagasi esinema TMW-l silma jäänud artiste, nende seas Shortparis, Glintshake ja Lucidvox Venemaalt, alyona alyona Ukrainast, Molchat Doma ja Super Besse Valgevenest, MOJA Jaapanist ja Iris Gold Taanist.

TMW on Briti kvaliteetlehtede Guardiani ja Observeri poolt valitud maailma parimate talvefestivalide esiviisikusse ning USA rahvusvahelise mõju ja levikuga päevaleht New York Times on seda nimetanud üheks põnevamaks kultuurisündmuseks maailmas. Festivali mõjul on välismaisesse meediasse aasta-aastalt jõudnud ka üha rohkem positiivseid sõnumeid Tallinna ja Eesti kohta, nende seas tänavu ilmunud Tallinna uut loov-linnaosa tutvustav artikkel USA äriajakirjas Forbes ja Helsingin Sanomat fookuslugu EKA uuest hoonest. Samuti on TMW töö tulemusena viimastel aastatel rahvusvahelises ajakirjanduses ilmunud põhjalikke artikleid Eesti muusikast, sealhulgas mullu sügisel Briti kultuuriveebis The Quietus avaldatud Eesti otsingulise muusika ülevaade, milles tunnustatakse ka TMW festivali järjekindla „seikluslike omamaiste artistide esitlemise“ eest.

Alates 2009. aastast toimunud TMW on üks Euroopa tuntumaid muusika ja linnakultuuri festivale. Omataoliste sündmuste seas teenäitajaks kujunenud TMWi eripäraks on  julge ja mitmekesise muusikavaliku ühendamine erinevate kunstivormide, kodanikuaktivismi ja linnaarenguga. 2019. aasta tähistas uue perioodi algust TMW arengus, mil võeti eesmärgiks kasvada edaspidi mitte mahus, vaid sisukuses, kvaliteedis, külastaja- ja esinejasõbralikkuses ning kestlikkuses.

TMW suurtoetajad on viimastel aastatel olnud festivali esitleja Telia ning toetajad Kultuuriministeerium, Tallinna Kultuuriamet, Kultuurkapital, Eesti Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus, Nordic Hotel Forum, Telliskivi Loomelinnak ning Viru Keskus ja Go Travel.

Järgmine, järjekorras kaheteistkümnes TMW festival toimub 25.–28. märtsil 2020.

17. oktoobril algab tulevase festivali esinemisavalduste vastuvõtt TMW veebilehel.

TMW arengut illustreeriv võrdlev statistika:

2009
68 artisti 3 riigist
4000 festivalikülastajat
290 konverentsidelegaati, neist 97 välisriikidest

2017
250 esinejat 30 riigist
36823 festivalikülastajat
1193 konverentsi delegaati, neist 879 välisriikidest
132 välisajakirjanikku

2018
262 esinejat 31 riigist
34 170 festivalikülastajat
1330 konverentsi delegaati, neist 870 välisriikidest
150 välisajakirjanikku

2019
170 esinejat 28 riigist
22 587 festivalikülastajat
956 konverentsi delegaati, neist 453 välisriikidest
100 välisajakirjanikku