Lõpmatuse äärealad, olematud riigid ja radikaalne valgus TMW kunstiprogrammis | Tallinn Music Week

Lõpmatuse äärealad, olematud riigid ja radikaalne valgus TMW kunstiprogrammis

Tallinn Music Weeki (TMW) festivali raames 26. märtsil toimuval galeriiõhtul Tallinna Neljapäev esitletakse üheksas kunstigaleriis nii Eesti kui ka rahvusvaheliste kunstnike näitusi. TMW ja Kai kunstikeskuse koostöös on käimas avalik konkurss Anne Katrine Senstadi näitusest „Radikaalne valgus“ inspireeritud heliteose loomiseks. TMW kunstiprogrammi kuraator on Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus (EKKAK).

Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus (EKKAK) kureerib TMW raames neljapäeval, 26. märtsil spetsiaalse programmi ja pikendatud avamisaegadega galeriiõhtut Tallinna Neljapäev. Üheksas Tallinna galeriis saab näha nii Eesti kui ka rahvusvaheliste kunstnike värsket loomingut, leiavad aset tutvustavad tuurid ning kohtumised kunstnike ja galeristidega.

Mullu sügisel Noblessneri sadamalinnakus avatud rahvusvahelises kaasaegse kunsti keskuses Kai, mis on ka üks TMW muusikaprogrammi toimumispaiku, näeb Norra kunstniku Anne Katrine Senstadi loodud valgusinstallatsiooni „Radical Light“. Tegu on ulatusliku neoonvalgusväljaga, mis kutsub vaataja kogema heli ja valguse ruumitaju muutvat mõju. TMW nädalal saadab näitust heliteos, mis valitakse välja Kai kunstikeskuse ja TMW koostöös aset leidva konkursi tulemusena. Tallinna Neljapäeval toimub konkursi võitjale preemia üleandmine. Lisainfo: kai.center/uudised/konkurss

Vaal galeriis Taavi Tulevi näitusel „Lõpmatus“ näeb op-kunsti ja psühhedeelia äärealadel lendlevaid teoseid, mille helilisteks analoogideks on kunstniku muusikaprojekti HAPE looming. Kohapeal on võimalik kohtuda Tuleviga, kuulda tema muusikat ja tajuda analooge kahes erinevas meediumis.

Haus galeriis eskponeeritakse Ashot Jegikjani uuematest maalidest poeetilist väljapanekut „Kevad ja mummuism“ ning elava klassiku Jüri Arraku maalide ja joonistuste näitust. Näitusi tutvustab galerist Piia Ausman ja kohal on ka kunstnik Jegikjan.

Raekoja platsi Fotomuuseumis avataval Soome kunstniku Paola Suhoneni näitusel „SOUTHERN BOYS, SOUTHERN GIRLS” näeb foto- ja videokaadreid Tennessee osariigi noortest. Näituse temaatiline kese on konflikt noorusliku mässumeelsuse ning konservatiivses õhkkonnas keha ja seksuaalsusega seonduvate käsitluste vahel. Avamisel on kohal ka kunstnik ise.

Fotomuuseum. Paola Suhonen. SOUTHERN BOYS, SOUTHERN GIRLS

Okapi galeriis Maarja Mäemetsa ja Rait Lõhmuse näitusel „VEE ALL KUU PEAL II” viiakse vaatajad klaasist ja betoonist teoste, fotode ja installatsioonide vahendusel paikadesse, kus aeg ja ruum saavad teise tähenduse. Kohtuda saab nii kunstnike kui ka Okapi galeristi Temuri Hvingijaga.

Galerii Positiiv näitusel „Paralleelne kiir” näeb fotograaf Epp Kubu kaadreid argirütmist leitud vaikseist ja liikumatuist hetkist ning ootamatuis kombinatsioonides taasloodud valgusi ja varje. Näitust tutvustab Positiivi galerist Kristel Schwede.

Juhan Kuusi Dokfoto Keskuses jälgib fotograafi ja reisiajakirjaniku Silvia Pärmanni näitus „Riigid, mida pole olemas” argielu piirkondades, millel on küll iseseisva riigi tunnused – piirid ja omavalitsused, sageli ka oma valuuta ja sõjavägi –, kuid mida pole ametlikult olemas. Keskuses saab kohtuda näituse kunstniku ja kuraatoriga.

TMW konverentsikeskuse EKA galerii rahvusvaheline grupinäitus „Country Music” on  rootslaste Daniel Iinatti ja Anna Sagströmi loodud veebipõhine muusika ja muude kultuurinähtuste sulam, mida vormib alakasutatud ruumide potentsiaalne energia. Tallinna Neljapäeval toimub ringkäik näitusel.

Mullu sügisel uude asukohta Noblessnerisse kolinud Temnikova & Kasela galeriis näeb rahvusvahelist grupinäitust. „Narcotics”, osalevaks kunstnikeks Ilja Karilampi, Nik Kosmas, Cosima von Bonin, Kareem Lofty ja Katja Novitskova. Näituse tekstid on loonud platvorm theopioidcrisis_lookbook ja muusika Berliini produtsentide duo Emiranda.

Temnikova & Kasela galerii. Narcotics

Tallinna Neljapäeval tuleb galeriide vahel liikumiseks appi tellitud buss. Bussi kohtade täitmine toimub iga väljumiskoha juures „kes ees, see mees” põhimõttel. Näitused jäävad Tallinna Neljapäeva järgselt festivali nädalal avatuks tavapärastel lahtiolekuaegadel.

TMW nädalal on ka festivali fookuspiirkonnas Telliskivis asuvas Fotografiska keskuses avatud mitu tähelepanuväärset näitust. Kanada muusiku Bryan Adamsi kõrgetasemeline fotoharrastus väljendub kuulsuste portreede näitusel „Exposed“ ning fotoseerias “Wounded: The Legacy of War” Iraagi ja Afganistani sõjatreeninguis haavata saanud Briti sõdureist.  Peatselt avatav Soome legendi Tom of Finlandi 100. sünniaastapäeva tähistav näitus „The Darkroom“ keskendub Tomi fotokunstile kombineerituna tema joonistustega. Briti-Libeeria kunstniku Lina Iris Viktori rändnäitus „The Dark Testament“ hägustab piirid päriselu ja väljamõeldise vahel ning peegeldab inimkonna vajadust pühade kogemuste järele. Lisaks avab Tampere Muumimuuseum 17.– 29. märtsil Fotografiskas muumide pop-up kaupluse.