Konverents distantsilt: Paulina Ahokas | Tallinn Music Week

Konverents distantsilt: Paulina Ahokas

Konverents distantsilt: TMW 2020 konverentsi panelistide intervjuuseeria tänane vastaja on Põhjamaade suurima kultuuri- ja kongressikeskuse Tampere-talo tegevjuht Paulina Ahokas.

Paulina on üks Soome kultuuritööstuse mõjukamaid ja aktiivsemaid tegijaid. Muuhulgas on ta ka Soome Kunstinõukogu, rahvusringhäälingu YLE juhatuse ja Music & Media Finland liige ning LiveX Ltd juhatuse ja Rahvusvahelise Võrdõiguslikkuse Auhinna komisjoni esimees, keda on premeeritud nii Riikliku Rahvusvahelistumise Auhinnaga Soome muusikaekspordi kontori juhtimise eest kui ka Musiikki & Media elutöö auhinnaga. Paulina juhitaval Tampere Talol täitub tänavu 30. tegutsemisaasta. 27. augustil kureerivad Tampere Talo ja Tampere 2026 Euroopa kultuuripealinna tiim Tallinn Music Week 2020 festivali avaõhtut Fotografiska Tallinn keskuses.

Loe, kuidas eriolukord on mõjutanud Tampere Talo tegevust ning millised on alati positiivsete muutuste esiliinil tegutseva Paulina suurimad mured, lootused ja tulevikuplaanid nii kultuurisektoris kui ka argielus.

Kuidas on eriolukord Teid / Teie organisatsiooni mõjutanud?

Oleme praeguseks pidanud tühistama, edasi lükkama või ümber korraldama pisut üle 300 ürituse, ning kaotanud käibes mitu miljonit eurot. Meie uskumatu tiim on teinud kõik, et abistada nii meie B2B kui ka B2C kliente kõikvõimalikul moel. Kõigi osapoolte koostöövamidus ja kannatlikkus on olnud lihtsalt uskumatu. Mõned seigad jäävad mulle igavesti meelde parimate kogemustena minu 30-aastase karjääri jooksul. Oleme rakendanud kõikvõimalikke meetmeid kulude kärpimiseks, et pärast epideemia lõppu saaksime naasta kogu endise energia ja vahenditega. Paraku pidime ajutiselt koondama ka kogu oma tiimi, kellest enamik on täis- ja mõned ka osalise tööajaga töötajad, kuna on ülioluline, et suudaksime oma kliente teenindada ka kriisi ajal ja ehitaksime tugeva tuleviku.

Teie suurim mure ja suurim lootus?

Kõige enam muretsen nii vaimse kui ka füüsilise tervise pärast. Loodan siiralt, et ükski inimene ei peaks oma lähedasi viirusele kaotama. Kuid on ka muid terviseprobleeme: kodus karantiinis olemine nõuab palju sitkust, et hoolitseda enda eest ja samal ajal ka oma eakate lähedaste ja/või laste eest, sealhulgas nende koolitöö ja toidulaua eest. Seda heal juhul, kuid halvima võimaliku stsenaariumi korral tehakse samal ajal kodus oma igapäevatööd, võideldakse rahahädadega, ja kõigele lisaks kaasnevad väljaminekud, et valmistada lastele kaks sooja kõhutäit päevas harjumuspärase koolitoidu asemel. Samuti kardan, et ajutise koondamise ajal kaotame osa meie hindamatutest ja võimekatest töötajatest.

Kuid mul on ka suuri lootusi. Tunnen, et paljud inimesed on alles nüüd aru saanud, kui väärtuslik on meie valdkond: kui mõtlemapanev, lõõgastav, ergutav ja lihtsalt meie tervisele oluline on võimalus kogeda koos teiste inimestega kontserti või mõnda muud kultuurielamust. Kriisist väljununa tekib tohutu nõudlus ühiste kogemuste ja kultuuri järele, samal moel nagu kultuuri, kunsti ja muusika olulisus tõusis tohutult pärast teist maailmasõda. Vahepealse aja jooksul oleme loonud ka palju uut, vapustavat muusikat ja ka palju uuendusi, et tuua see inimestele veelgi ülevamal viisil. Olen täiesti kindel, et meie, inimesed, õpime sellest olukorrast nii mõndagi.

Milline on muusika, kunsti ja kultuuri roll tulevikus? Mis muutub?

Muusikat, kunsti ja kultuuri ootab suur taassünd. Kultuur laiemalt on ülimalt oluline, taastamaks inimeste usaldust meie ühiskonna vastu, inimeste äratamiseks koroona koomast ja nende majandustegevuse taastamiseks. Meie kõik, kes me tegutseme kultuuri- ja muusikavaldkonnas, peame majanduse ja selle toimimise taasloomisel täie rauga kaasa lööma. Digiareng on astunud suuri samme, mitmes aspektis lausa hüppeliselt, nii et meie tegevusi saab toetama veelgi enam tehnilisi ja tehnoloogilisi vahendeid. Kavatsen kogu oma vaba aja veeta neid tundma õppides ja hiljem oma töötajate seas kasutusele võtmist juurutades. Lisaks panustatakse ajutiselt väga jõuliselt kohalikesse kultuurinähtustesse ja mõtlemisse, kuid see möödub ägedaima kriisi leevendudes.

Milline on selle muutuse tulemusena teie unelmate tulevikustsenaarium?

Palju jätkusuutlikum ühiskond, milles inimeste arusaam omavahelisest ülemaailmsest ühendusest ja vastastikusest terviklikkusest on märkimisväärselt tõusnud. Paljud meie sektori ettevõtted saavad veelgi tugevamaks, kuna nad on suutnud rakendada innovatsiooni, deltajõu (tugevaima võimaliku muutuse) võimalust, vastupidavust ja tugevat töökultuuri. Lisaks, kuna kõik otsustajad ja valitsused on mõistnud meie valdkonna ülimat tähtsust, võimaldavad suurenevad investeeringud ja tõhusad meetmed kultuuri- ja ürituskorralduse sektoril tõeliselt õide puhkeda.