Rahvusvahelise soolise võrdõiguslikkuse algatusega Keychange liitus 10 Eesti muusikaettevõtet | Tallinn Music Week

Rahvusvahelise soolise võrdõiguslikkuse algatusega Keychange liitus 10 Eesti muusikaettevõtet 

Sel nädalal liitusid 10 Eesti muusikaettevõtet rahvusvahelise Keychange’i leppega, mille eesmärgiks on  edendada soolist võrdõiguslikkust muusikatööstuses. Keychange’i saadikuks Eestis sai Music Estonia uus tegevjuht Ave Tölpt.  

Keychange’i projekti eesmärgiks on muuta muusikatööstus kaasavamaks ning toetada festivale ja muusikaorganisatsioone soolise tasakaalu saavutamisel. Alates 2018. aastast on Keychange’i leppega liitunud üle 300 Euroopa ja Kanada muusikaorganisatsiooni ja -festivali. Lisaks leppega varem liitunud festivalidele Tallinn Music Week (TMW) ja Jazzkaar, on tänaseks sellele alla kirjutanud Eesti muusikaettevõtted Made in Baltics, IDA, Estonian Funk Embassy, Monday Morning, HALL, Moon Management ja Tier Music ning festival Mägede Hääl.

Täna Eesti muusikaettevõtete esindusorganisatsiooni ja muusikatööstuse arenduskeskuse Music Estonia juhi kohale asunud Ave Tölpt asub ühtlasi tegevussse Keychange’i saadikuna Eestis.

„On suur au alustada üheaegselt nii Music Estonia juhina kui ka Eesti esimese Keychange’i saadikuna,” ütleb Tölpt. „Ootan väga koostööd Eesti muusikatööstusega ja vaatan optimistlikult tulevikku. Praegune aeg on tõestanud, kui tähtis on valdkonnasisene koostöö ja areng nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil. Üks võtmetähtsusega teema valdkonnas üle maailma on just sooline võrdõiguslikkus, mille edendamine tagab meile jätkusuutliku ja uuendusmeelse pinnase tulevikuks. Mul on hea meel esindada tänases maailmas ideid, mis suunavad inimesi laiemalt mõtlema võrdsetele võimalustele ja rahvusvahelisele koostööle.“

Keychange’i eesmärgiks on muuta muusikatööstus kaasavamaks ning toetada festivale ja muusikaorganisatsioone soolise tasakaalu saavutamisel aastaks 2022, lahendades soolise esindatuse küsimusi nii muusikaürituste esinejate lõikes kui ka valdkonna erinevate tegevusalade üleselt. Tegeledes nii nais- kui ka soovähemuste esindajatest muusikutele ning muusikavaldkonna spetsialistidele senisest tõhusamate rahvusvaheliste esinemis- ja koostöövõimaluste loomisega, esitatakse  väljakutse sotsiaalsele ja struktuursele ebavõrdsusele muusikatööstuses.

Leppega liitunud IDA kaasasutaja ning TMW konverentsi ja linnaprogrammi juht Natalie Mets: „Tean isiklikust kogemusest, kui keeruline on saavutada laiem sooline esindatus raadio saatejuhtide seas. Muusikavaldkonna ühiseks eesmärgiks peaks olema tõsta naiste ja soovähemuste esindajate enesekindlust – tunnustamine annab meile kõigile julgust ja sütitab katsetama uusi tegevusalasid. See, et Eestis on Euroopa suurim sooline palgalõhe (25,6%) on aga kõigi ühiskonna liikmete ühine probleem ja loodan, et meie  muusikatööstuse koostöö Keychange’iga on eeskujuks kogu Eesti kultuurisektorile.“

Keychange’i raames valitakse igal aastal 74 Euroopa ja Kanada artisti ning muusikavaldkonna edendajat osalema rahvusvahelistel festivalidel, koostööprojektides ja loomelaborites. Erandkorras pikendatakse COVID-19 pandeemiast tingitud reisipiirangute tõttu Keychange 2020 programmi kestust kuni 2021. aasta detsembrini. Seni korraldatakse talendiprogrammis osalejaile muusikaagentuuri Chimes juhendamisel veebipõhiseid mentorlusi ja töötube ning kõigis Keychange’s liikmesriikides leiavad aset avalikud arutelud soolise võrdõiguslikkuse teemal.

Eestist osalevad Keychange 2020/21 programmis muusik Maarja Nuut, DJ Katja Adrikova, ERR tegevtoimetaja Maarja Merivoo-Parro, Music Estonia rahvusvaheliste projektide juht ja Monday Morning management kaasasutaja Martiina Putnik ning Jazzliidu projektijuht Merylin Poks.

27.–30. augustil 12. korda toimuva TMW muusikaprogrammis esineb ligi 150 artisti 14  Euroopa Liidu ja Schengeni liikmesriigist, sealhulgas 2018. aastal Keychange’i programmis osalenud Eesti artistid Mari Kalkun ja HUNT ning Keychange 2020/2021 programmi artist SYLK Iirimaalt. Keychange’i juhtimisel võetakse TMW konverentsil luubi alla soolise esindatusega seonduvad kitsaskohad muusikavaldkonnas.

Keychange’i eelmise etapi üks fookusüritusi toimus 2018. aasta TMW raames, mil saavutati esimese rahvusvahelise konverentsina Eestis esinejate seas sooline tasakaal. Keychange’i käimasoleva etapi üks võtmeüritus on plaanitud toimuma 2024. aasta TMW raames, kus projekti osalejad ja esindajad kohtuvad kultuurivaldkonna novaatorite ja poliitikakujundajatega laiemaks muusikatööstuse strateegiate edendamise aruteluks.

Keychange’i  soolise võrdõiguslikkuse leppega on tänaseks liitunud 300 organisatsiooni 40 riigist, sh TMW ja Jazzkaar (Eesti), Flow Festival ja Music & Media (Soome), Way Out West (Rootsi) ja Oslo World (Norra). Eesotsas projekti juhtpartneritest festivalidega Reeperbahn (Saksamaa) ja Musikcentrum Öst (Rootsi) on Keychange’i partnerfestivalide  seas lisaks TMW-ile ka Iceland Airwaves (Island), BIME (Hispaania), MUTEK (Hispaania), MAMA (Prantsusmaa), Liverpool Sound City (Ühendkuningriik), Ireland Music Week (Iirimaa), Linecheck (Itaalia), SACEM (Prantsusmaa), Spring Break (Poola), Break Out West (Kanada).

Keychange’i rahvusvaheliste suursaadikute seas on tuntud muusikud ja muusikavaldkonna esindajad nagu Shirley Manson, Imogen Heap, Tony Visconti, Corinne Bailey Rae ja Kate Nash.

Keychange saab teoks Euroopa Liidu kultuuritoetuse raamprogrammi Loov Euroopa rahastusel.

Projekti toetavad FACTOR, Fundación SGAE, GEMA, Gorwelion Horizons, IMRO, muusikute liit, Norsk Tipping, Roskilde festival, Smirnoff Equalizing Music, SOCAN Foundation, Songtrust, SoundCloud, STEF, STIM ja Talent Norge.

Keychange veeb.

Keychange’i Eesti artistide playlistid:

Spotify

SoundCloud